[Taiji] Egyesület fejlesztése

Tömösi Örs tomosi at freemail.hu
2015. Május. 12., K, 14:29:35 CEST


Kedves Éva! Kedves tőled, tőletek ez az invitálás, de ez nem csak rajtam áll... (Arról nem is szólva, hogy nem érinti egyik felvetett kérdést sem... :) ) Mint azt te is tudod, az edzések, amiket tartok nyíltak, látogathatók, senkit sem zavartam még el soha róluk. Sajnos nekem a gyerekeim és a munkám mellett még az is állandó gondot okoz, hogy eljussak edzésre illetve megtartsam a sajátjaimat. Nem azért nem járok táborba, mert nincs kedvem. Azért nem járok, mert azt a pár nap szabadságomat, amit sikerül egy évben érvényesítenem, nem szeretném a családom nélkül tölteni.Viszont, ha lemennénk oda öten az nem kis pénz lenne, ha kiszámolod.A gyakorlatokat meg, amiket mutattam, ti is tudjátok gyakorolni egyedül, nem kell ahhoz senki, csak egy kis odafigyelés. :) Örs
"Éva Cseh" <evamailid at yahoo.com> írta:
> 
Örs bátyóka, mint szorgalmasan gyakorló kislány lehetne egy javaslatom? Minap egy szerdai edzés után, tisztes polgári vendéglátó helyen egy páran ültünk, - mert nem mindig rohanunk ám el, s beszélgetünk is egymással néha - s arra gondoltunk, hogy olyan jó lenne, ha mondjuk lejönnél Te is a táborba, s egy napközbeni edzés formájában ( mondjuk 11-13-ig ) tanítanád szélesebb körben is az általad képviselt fizikailag igen megterhelô, de nagyon hasznos gyakorlatokat.  Mester biztos nem ellenezné, hm?! Régebben is volt 3 edzés, kibírtuk. Mit gondolsz?  Üdv,ÉvaOn May 11, 2015, at 4:28 PM, Tömösi Örs wrote: 
>Sziasztok! Elnézést kérek, hogy belekotyogok, de akad itt egy-két apró részlet, amit nem igazán tudok hova tenni.... Biztosan az én emlékeimmel van gond, vagy csak megint nem voltam ott valamilyen fontos ülésen, de úgy tűnik lemaradtam valamiről. Az a bizonyos hierarchia dolog... :) Sajnálom Gyuri, de én nem emlékszem Han mester világos és egyértelmű rendelkezésére.Arra határozottan emlékszem, hogy többször is elmondta, hogy a belső tanítványságot ne keverjük bele az egyesületi életbe, mert az egyik a másiktól teljesen független dolog. Az egyik egy hagyomány, és, mint ilyen úgyszólván összehozhatatlan a másik, tökéletesen modern dologgal. A hagyomány szabályozza a hagyományos keretek közé beilleszkedő, abban részt vevő személyek egymáshoz fűződő jogviszonyát, mely testvéri, de az azon kívüli szereplőkkel csak és kizárólag az illemtudó, példamutató, felelősségteljes viszonyulást rendeli, nem pedig rangsorolást. Magyarul ilyen nincs, és nem is lehet egy modern sportegyesület életében: "A fogadott tanítványok rangosabbnak számítanak, mint a tanulók." Ha engem kérdezel, engem senki ne tiszteljen azért, mert régebb óta mélyítettem el a kapcsolatom a mesteremmel, mint ő. Azért se tiszteljen engem senki, mert esetleg idősebb vagyok nála. Miért érne bármivel is többet az én szavam azénál, aki tizenöt évvel régebben gyakorol, mint én, csak éppen eszébe sem jutott, hogy kérelmezze a fogadott tanítványi jogviszonyt? Szóval azt szeretném csupán kérni, hogy ne keverjünk nemlétező rangsorolást az egyesületi levelezésbe, ha lehet! Feleslegesnek és értelmetlennek tartom. Ettől függetlenül a kölcsönös tisztelet természetesen olyan érték, ami csak emelni tudja a társalgást. Többünknek volna mit tanulni ezen a téren is valóban. :) Velem az élen. Még egy apróságot megkérdeznék Ormay Istvántól, ha megengedi, hogy idézzek a leveléből (remélem), úgyis, mint vezetőségi tag. (Csendben jegyzem meg, hogy vezetőségi tag nem azért lesz valaki, mert kellőképpen érett rá, és szakmailag ért hozzá, hanem, mert megválasztják... nahát, nahát, ez biztos sokaknak meglepő). "Vajon a vezetőség tisztában van a tagság igényeivel? Ha igen, akkor milyen és mennyire megbízható forrásból? Tudja, mi az oka az ellenállásnak, amely akár a „nem megyek táborba”, vagy a „nem járok edzésre”, vagy a „nem szólalok meg” formájában jelentkezik? Vagy ezt csak egyszerű éretlenségnek tekinti, az „ilyeneket” berakja a „nem szereti eléggé a taiji-t” skatulyába? Menyivel egyszerűbb ez,mint feltárni a valódi okokat!" Mik a valódi okok István? És ezt most nem csupán tőled kérdezem, bár neked címzem, de mindenkitől, aki olvassa. Mik a valódi okok, amiért nem jár edzésre oly sok régi tag? Ugye nem csak én érzem úgy, hogy nem a feleslegesen meghurcolt Adri és Laci az?  Tisztelettel, és üdvözlettel, Örs (bátyó...?)  
>"Konéta György" <konetagyorgy at freemail.hu> írta:

>>Sziasztok,
>>
>>Örülök a válaszoknak. (Szóban, személyesen is érkeztek a javaslatokat üdvözlő reagálások.) 
>>Természetesen sokat számítanak.
>>(Megtisztelő az "értelmes" titulus is.) :-)
>>Ha most összejönne egy viszonylag sok szabadidővel rendelkező, az egyesületért szívesen ötletelő, ténykedő, lelkes kis csapat, akkor az sokat lendíthetne a rendszer-elakadáson. Kell egy kis idő, de működhet. 
>>
>>Izgatottan várom a Laci által jelzett beszámolót.
>>
>>Addig is még pár javaslat:
>>
>>Gondolom, a kb. havonta megrendezésre kerülő vezetőségi ülésekről készül jegyzőkönyv. Ennek kivonatát érdemes lenne a tagokkal megosztani. Így mindenki láthatja, hogy azért itt van aktivítás. Pl. Klotild azt javasolta, hogy piros selyemsállal egészítsük ki az egyenruhát. Az indítványt a többség leszavazta. Zénó lilát szeretett volna. (Bocs a példáért. Tudom, hogy valójában ennél komolyabb témák kerülnek napirendre.)
>>
>>A másik javaslat a hierarchia komolyabban vétele. (Végülis ez egy harcművészeti iskola is. Vagy mi.) A Mester erről teljesen világosan, egyértelműen rendelkezett.: A Mester a főnök - ez teljesen egyértelmű. A fogadott tanítványok rangosabbnak számítanak, mint a tanulók. A tanítványok között az elsőkörösök előrébb vannak, mint a második körösök. A körökön belül pedig a kor számít. 
>>Ha tiszteljük a Mestert, akkor betartjuk a kívánságait is. 
>>Nem szerencsés, ha a tanítványok tiszteletlenül beszélnek, viselkednek egymással. Főleg nem, ha a rangban elvileg felettükállóval teszik ezt. A példamutatás fontos. Ha a tanítványok nem vennék komolyan egymást (vagy a Mester nem venné komolyan a saját tanítványit), akkor ők sem lennének hitelesek. Pedig a tanítványok feladata - gyakorlásban való példamutatás mellett - a tanulók (és így a Mester munkájának) segítése is. A taiji-ban való fejlődést, a megértést a jó instruktorók segítő, ösztönző munkája nagy mértékben felgyorsíthatja. 
>>Szóval a kölcsönös tisztelet, és adott esetben a protokolláris körök betartása pozitív hatású lehet az egész egyesület rendben, harmóniában való működése szempontjából.
>> 
>>Szép napot!
>>
>>Gy
>>
>>"Bozsik László" írta:
>>Kedves István,
>>
>>A Gyuri, és a többi értelmes levélre holnap fogok válaszolni, miután átbeszéltük a Mesterrel, azonban ilyen kicsinyes, értelmetlen levelet, amit te itt most össze "Erőfeszítettél" még nem olvastam amióta az egyesületben vagyok. Sajnálom, hogy idáig sikerült süllyedned, saját őnigazolásodban, hogy miért nem jársz edzésre, sokkal könnyebb másra fogni.
>>
>>L
>>
>>"Ormay István" <istvanormay at gmail.com> írta:
>>>Szia Gyuri,nekem tetszenek a felvetéseid, és mivel az lett a sorsuk, amire számítottam (kuka), legalább én válaszolok rá  - ha ez számít valamit :-)Nincs mit csodálkozni a csenden, te se csüggedj emiatt. Én azzal tudok az egyesület életéhez hozzájárulni, amihez értek, és ez például a szervezetek elakadásainak megoldásában való segítség, és nem a táborszervezés. Ezt tettem az előző alkalmakkor, akkor is, ha nem szakmai szövegként fogalmaztam meg a véleményemet. Nekem ez munka volt, erőfeszítés, amit az egyesület érdekében tettem. Tudom én, hogy senki nem kérte tőlem, hogy "átvilágítsam" az egyesületet, a vezetőség szerepét, és a kéretlen segítségnek nem örülnek az emberek. Ám azt is tudom, hogy az egyesület jelenlegi működéséből és fejlődési szintjéből az is következik, hogy nem érzékeli a valódi hibát. Csak az létezik a számára hibaként, amit ő maga megnevez, és ebből logikusan következően megoldás is csak az lehet, amit ő maga elképzel. Itt az "ő maga" alatt a vezetőséget értem, amely viszont teljes azonosulásban követi a Mestert, és úgy tesz, mintha ő maga (a vezetőség) nem is létezne. Magyarul: hogy Te, vagy akár a teljes tagság elégedetlen valamivel, az a Te bajod, az ő bajuk, sőt, egyenesen deviancia!Ez egy rendszer szintű hiba, ezért a személyeskedés tévedés, és ezért nem helyénvaló. Ezért nem bánt, sőt, szinte törvényszerűnek tartom azt is, hogy a munkámat (és nem a személyemet!) egy egyesületi vezető olvasatlanul dobja a kukába. Az a fura helyzet, hogy nincs egyszemélyes felelőse a kialakult helyzetnek, de mindnyájan, egytől egyik mégis a felelősei vagyunk. A személyeskedés (mert azért volt és van bőven!) nem más, mint primitív elhárító mechanizmus (bűnbak képzés, tagadás, semmissé tevés, stb.), és csak konzerválja a rendszer hibáit.A kiút ilyen esetekben valamilyen krízisen keresztül vezet, és a magasabb szintű működés kialakításához akár 2-3 év is kelleni szokott. Persze lehet gyorsítani a "gyógyító", konstruktív rendszer szintű folyamatokat, bár ennek az esélyét most nem látom. Egyetlen aggályom van a helyzettel, illetve ennek elhúzódásával kapcsolatban: a Mester vajon kibírja-e? Nos, ez van, ettől persze gyakorolni (taiji-t) még lehet, és mindenkit buzdítanék is erre!  Én is ezt teszem.:-) István2015. május 7. 17:54 Konéta György írta, konetagyorgy at freemail.hu>:
>>>
>>>Sziasztok,
>>>
>>> 
>>>
>>>Nagyon hasznosnak tartom, hogy kommunikálunk az egyesülettel kapcsolatos gondolatainkról. A véleményünk bátor leírása, egymás megértése, tolerálása, a másikhoz való empatikus hozzáállás sokat segít abban, hogy jó hangulatú közösség legyünk.
>>>Azt is gondolom azonban, hogy az előrelépést az építő jellegű hozzászólások jelenthetik.
>>>
>>>"Nem siratóünnep ez... Kár lenne pörlekedni, áskálódni azon, hogy ki ölt meg kit." (Gyalog-galopp) :-)
>>>
>>> 
>>>
>>>Ennek fényében szeretnék megosztani veletek (vezetőséggel, tagokkal) pár javaslatot. (Abból a szempontból is, hogy korábban két cikluson keresztül abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy a Mester alelnöki pozícióval bízott meg.)
>>>
>>> 
>>>
>>>Ha akarunk egy jól működő, jó hangulatú egyesületet, akkor azért tenni kell mindannyiunknak. (Ezt már sokan leírták.) De mit is tehetünk?
>>>
>>> 
>>>
>>>Tapasztalatom szerint a vezetőség nyugodtan fordulhatott a Mesterhez az egyesületi élet felpezsdítését, javítását szolgáló ötletekkel. A Mester többnyire nyitott volt ezekre. Az igaz ugyan, hogy sokszor érvelni kellett az ötletünk mellett, és rá kellett mutatni, hogy ez az egyesületnek (és így a Mesternek is) miért jó ez. (Illetve, hogy  bizonyos dolgokat, itt Mo.-n hogyan lehet intézni.) De ezeket az ötleteket, ha akartuk, és érdemes volt, akkor meg lehetett valósítani. A Mester vevő volt ezekre.
>>>
>>>Nóra is írta, hogy a Mester a főnök. Vannak ötletei, jövőbeni tervei neki is. (Legalábbis régebben voltak. Gondolom, most is ez a helyzet.) Az más kérdés, hogy a részletek kézben tartását már a vezetőségre bízta.  (És ezzel talán sikerül picit feloldanom azt a korábbi ellentmondást, miszerint a Mester a főnök, és ugyanakkor nem akarja irányítani az egyesületet.) Pl.: A Mester szeretett volna tábort, de az utánajárás, a leszervezés már a vezetőségből valakire maradt. (És itt jön képbe a vezetőség szerepéről az, amit már István is írt. Nóra, szerintem érdemes elolvasni István hozzászólását, mert ha konkrét javaslatokat nem is tartalmaz, azért nagyon jól rámutat néhány problémára.)
>>>
>>>A jelenlegi aktív vezetőségi tagokat valamelyest ismerve tudom, hogy lelkes, jó szándékú emberek. Úgyhogy csak bátorítani tudom őket az ötleteik elmondásában, a szavuk hallatásában.:-)
>>>
>>> 
>>>
>>>Beválhat a csoportfelelősök kinevezése is. Ha van minden csoportban egy ügyintéző, akkor nem csak egy-két emberre terhelődik a sok adminisztratív feladat.
>>>
>>> 
>>>
>>>A tábort nem egy emberre bíznám, mert - mint azt már korábban is írtam - az egy sok munkával, energiabefektetéssel járó feladat. Egy kisebb csoportot javaslok, akik egymás közt felosztják a feladatokat. Persze a munkájukat valakinek (a vezetőség köreiből) össze kell fogni.  Szintén táborral kapcsolatos, hogy érdemes lehet megszondáztatni a tagokat, hogy valójában mennyit áldoznának egy jó táborért? (Gondoljunk bele, hogy már 10 éve is ennyiért táboroztunk. az árak meg közben mentek feljebb. Most van itt a dilemma, hogy lépést tartsunk-e az árakkal, vagy fokozatosan engedjünk a színvonalból.)
>>>
>>> 
>>>
>>>Az egyesületi tagok is előállhatnak ötletekkel, újításokkal. (Pl. annak idején javasolta az egyik tag, hogy valaki (képes, videós, írásos formában) tudósíthatna a különböző eseményekről (tábor, verseny, bemutató, stb...). Ez szerintem jó ötlet volt, de sajnos ez nem valósult meg, mert nem volt, aki elvállalja. Sokszor a lelkes tagok hozták az egyesületnek a bemutató-lehetőségeket. (A bemutatózás szervezése, kézben tartása fontos, mert ez nagyon jó reklámlehetőség az egyesületnek. Nem véletlen, hogy amikor nagyon aktívak voltunk ilyen szempontból is (havonta legalább egyszer volt valamilyen fellépés, a Sziget Fesztiválon is többször voltunk, szórólapoztunk, stb.), akkor volt, hogy több mint 70-en jelentek meg az újonc edzésen. Tudom, mert haladóként többedmagammal segítettünk Shynar-nak összeírni a jelentkezőket.) A táborlehetőségek figyeléséről, az országban ilyen szempontból való nyitott-szemmel járásról már írtam korábban. Ez is óriási segítség lenne. (Úgy tudom, hogy már nagyon sok felajánlás érkezett ilyen szempontból. Szuper.:-))
>>>
>>> 
>>>
>>>Közös programok szervezése is célszerű lenne. Ezek persze sokak számára akkor rendelkeznek igazi vonzerővel, ha a Mester is részt vesz rajtuk. Ilyenek lehetnek pl. kirándulások, közös edzés a taiji világnapon stb..
>>>
>>> 
>>>
>>>Lehetne ismét szervezni egy-két alkalmas szemináriumokat, ahol bizonyos edzés-elemeket lehetne elmélyíteni.
>>>
>>> 
>>>
>>>És végül picit az emberi oldalról:
>>>
>>> 
>>>
>>>Szükséges, hogy megbecsüljük a segítők munkáját. A Mester részéről is és a tagok részéről is. Azontúl, hogy megköszönjük nekik, szerintem valamilyenféle jutalmazás is helyénvaló lenne. (Hiszen ezen személyek időt, pénzt, energiát befektetve dolgoznak azért, hogy a Mesternek és nekünk is jobb legyen.) Az erkölcsi elismerés a legfontosabb. Köszönjük meg nekik a munkájukat, értékeljük az erőfeszítéseiket. (A köszönet nélküli fikázás erősen csökkenti a lelkes tenni-vágyást. Főleg ha attól/azoktól jön (sokszor az ember háta mögött), akiért/akikért csináljuk.) De ilyenekre is gondolok (bár tudom, a pénz nagy úr), hogy aki a pólót intézi, annak legyen ingyenes a póló, vagy aki sokat tesz az egyesületért, annak ne kelljen még külön tagdíjat is fizetnie, vagy a táborszervezők kapjanak kedvezményt (vagy legalább a benzinre elköltött pénzük legyen megtérítve). 
>>>
>>> 
>>>
>>>Örülök, hogy edzések során alkalmam nyílik találkozni olyanokkal, akik, mivel szintén fontos nekik ez a dolog, a maguk lehetőségeihez mérten erőfeszítést tesznek azért, hogy "ne veszítsék el a taiji-t", ahogy azt a kiváló (és már nagyon régóta kitartó) Setényi János fogalmazta meg egykor.
>>>
>>> 
>>>
>>>Szerintem éppoly értékes és büszkeségre okot adó, (a Mester és a taiji felé) gesztus-értékű dolog az is, amikor a 60 éves tanuló, minden gátlását leküzdve odaáll (már 10 éve) az ifjú titánok mellé gyakorolni, vagy a családos, dolgozó ember heti egyszeri edzésen való megjelenése, mint a viszonylag sok szabadidővel rendelkező emberek napi edzésre ráfordított több órája. (Itt jegyezném meg, hogy az edzésen való ritkább megjelenés nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki nem is gyakorol.)
>>>
>>> 
>>>
>>>Sok mindenkinek köszönet jár, aki a maga módján tett/tesz valamit (szervez, fordít, ötletel, véleményt nyilvánít, videózza, fotózza az eseményeket, stb.) értünk. 
>>>
>>> 
>>>
>>>Anno sok emberrel volt alkalmam együtt ténykedni az egyesületért. Nekik is hála jár, hogy valameddig eljutottunk, és hogy jelenleg van mire építkezni..(Németh Józsi, Kiss Zsuzsi, Kanozsai Kriszta, Kajtár Orsi, Bozsik Laci, és még sokan mások, akik rendszeresen részt vettek bemutatókon, versenyeken (rengeteg érmet nyerve), ezzel öregbítve a Mester és az egyesületünk hírnevét. Suhajda Csilla, Csata Miki, Tóth Szabi, Czakó Andi, Horváth Gergő, Shynar, Adri, Laci,  akik oroszlánrészt vállaltak bármilyen szervezésben. Örs bátyó, aki tanácsaival és a versenyszervezéssel segítette az egyesületet már régen is és most is. És a sok lelkes tagtársam, akik segítségére mindig lehetett támaszkodni.)
>>>
>>>Zavecz Áginak, Csillának, Bélának, Setényi Jánosnak, Nórának és a többieknek is köszönet a jelenlegi munkájukért.
>>>
>>> 
>>>
>>>:-)
>>>
>>> 
>>>
>>>Üdv
>>>
>>>Gyuri
>>>
>>> 
>>>
>>>
>>>_______________________________________________
>>>Taiji mailing list
>>>Taiji at lists.chen.hu
>>>http://lists.chen.hu/listinfo/taiji
>>>
>>>_______________________________________________
>>>Taiji mailing list
>>>Taiji at lists.chen.hu
>>>http://lists.chen.hu/listinfo/taiji
>>>
>>
>>_______________________________________________
>>Taiji mailing list
>>Taiji at lists.chen.hu
>>http://lists.chen.hu/listinfo/taiji

>_______________________________________________
>Taiji mailing list
>Taiji at lists.chen.hu
>http://lists.chen.hu/listinfo/taiji
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://lists.chen.hu/pipermail/taiji/attachments/20150512/1c60f8b8/attachment-0001.html>


További információk a(z) Taiji levelezőlistáról